– Jag är glad för ungdomarnas skull. De märker att det blir resultat, säger Mikael ”Mischa” Eriksson, rektor vid Kyrkslätts gymnasium.
Tidningen Läraren berättade i oktober 2024 om den solidaritetsmarsch från riksdagshusets trappa till Ukrainas ambassad på initiativ av de studerande vid Kyrkslätts gymnasium.
– Solidaritetsmarschen var en uppmärksamhetsgrej, vi ville fästa folks blickar vid situationen, säger Eriksson.
I slutet av november stöpte man ljus i skolan och sålde dem. Också intäkterna från skolans dagsverksdag gick till Ukrainainsamlingen.
– Nu är det dags att sätta rosett på paketet, säger Eriksson och konstaterar att ambulansen rullar mot Ukraina i april.
Också om det här projektet lider mot sitt slut ställer sig rektorn inte främmande till liknade insatser framöver. Han hoppas att också andra skolor ska kavla upp ärmarna i liknande frågor.
– Jag gillar att de studerande engagerar sig. Vi vill bereda rum för liknande initiativ i framtiden, säger Eriksson.
Text: Mattias Fagerholm
Foto: Kyrkslätts gymnasium